Aktywne oblicza gmin
Herb Kotli

Blog Łukasza Horbatowskiego
Wójta Gminy Kotla

Nauka i edukacja Aktywny rozwój dzieci Zajęcia muzyczne Kulinaria i gotowanie Aktywny wypoczynek
Artystyczna dusza, udręka i ekstaza.

Janusz Owsiany

Trwa XXXIV edycja Międzynarodowych Spotkań Twórczych „Chociemyśl”. Jest to dobra okazja do tego, aby napisać kilka słów o samej imprezie, jak i o jej pomysłodawcy i organizatorze – Januszu Owsianym.

Janusz Owsiany to artysta w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest rzeźbiarzem. Urodził się, mieszka i pracuje w Chociemyśli. Kamień, drewno lub metal ożywają, gdy wychodzą spod jego ręki. Niekiedy nadaje przedmiotom drugie życie . Odzyskuje na przykład od rolników stare lemiesze i przerabia je na prawdziwe dzieła sztuki.  Paradoksem pozostaje to, że Janusz wydaje się dziś bardziej znany w innych regionach Polski i za granicą, niż w swoim mateczniku. Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych od 1983 roku w kraju i zagranicą (Niemcy, Czechy, Słowacja, Szwecja, Hiszpania).

Na szczęście jest aktywny także lokalnie. Od 1991 r. jest gospodarzem  Międzynarodowych Spotkań Twórczych, podczas których artyści z wielu zakątków świata wymieniają swoje doświadczenia i wzajemnie się inspirują. W Chociemyśli gościli nawet artyści z dalekiej Japonii. Z przyjemnością patronuję tej imprezie.  Janusz wspiera także inne lokalne działania. Uczestniczył m.in. w projekcie  „Życie z pasją w Gminie Kotla” i dopingował mieszkańców Chociemyśli i okolic w ich artystycznych poszukiwaniach.

Janusz Owsiany to prawdziwa artystyczna dusza –  inspiruje, poszukuje, organizuje i zarabia tworząc artystyczne dzieła, a nie jest to łatwy kawałek chleba. Być może właśnie dlatego jego ulubioną książką jest powieść Irvinga Stone „Udręka i ekstaza”, która opowiada o życiu i twórczości wielkiego Michała Anioła. 

Życzę udanych przedsięwzięć w kolejnych latach!Kim jestem?
Po co ten blog?

Porozmawiajmy
o Twojej gminie

Kontakt

Możesz pozyskać dotację

Możesz otrzymać SMS

Jak oceniasz dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w Gminie Kotla?

Na terenie Gminy Kotla jest ... miejscowości

Zaznacz odpowiedź

GLKS Zryw Kolta działa od roku...

Zaznacz odpowiedź

W roku 2017 Gminę Kotla zamieszkiwało

Zaznacz odpowiedź